Pilates hamilelerin uygulayabileceği en güvenli egzersizler arasında yer almaktadır. Ancak yine de anne adayının Pilates' e başlamadan önce mutlaka doktorundan onay alması gerekir. 
Hamilelik sırasında 3'er aylık dönemler dikkate alınarak egzersizler şekillendirilir.
Pilates egzersizleri değişmeye başlayan omurga üzerinde önemli etkiler yapar.
 
Hamilelik döneminde annede lumbar lordosis dediğimiz başlıca duruş bozukluğu gerçekleşir. Bel kavisi normalden fazla çukurlaşır.Bu da bel ağrısına neden olur.
 
Arka bacak ve kalça kasları zayıflar. Alt arka bacak kasları çok gerginleşir ve bu da sıklıkla kramplara neden olur. Kalça- pelvis bağlantısı oldukça gerilir, üst bacak kasları zayıflar. Karın kasları aşırı derecede esner ve zayıflar.
 
Bunların yanında büyüyen göğüslerle birlikte omurgada kifoz başlar. Göğüs kasları ve kaburgalar arası kaslar gerilmiştir. Boynun çevresi ve sırtın üst kısmı serleşir.
 
Bu duruş bozukluklarını düzeltici egzersiz programları yine annenin değişen hormon ve eklem sıvıları da göz önünde bulundurularak hazırlanır.
 
Kuvvet ve esneklik çalışmaları mat ve reformer makineleri üzerinde büyük bir hassasiyetle yaptırılır. Yaptırılan egzersiz programları her anne adayı için özel olarak Pilates eğitmeni tarafından annenin geçmişteki egzersiz hayatı, vücut tipi, kilosu, varsa kronik rahatsızlıkları göz önünde bulundurularak programlanır.
Hamileliğin son 3 ayında kilo alımı ile birlikte annenin vücut yapısı artık iyice değişmiş olacaktır. Karnın büyümesiyle lordoz duruşun artışı annenin bel bölgesinin daha çok esnekliğe ihtiyaç duyduğu egzersiz programları ile desteklenir. Ayrıca doğumdan sonra annenin bebeği emzirirken sırt ve kol kaslarının kuvvetine ihtiyacı olduğundan egzersizler bu yönde ve doğuma hazırlayıcı kalça ve bacak kaslarının kuvvetlenmesi üzerine olmalıdır.
Daha önce pilates veya başka egzersiz yapmışsanız ve eğitmeniniz sizi tanıyorsa, egzersizlerinize yavaş yavaş ara vermeden devam edebilirsiniz.

HAMİLE PILATESİ

Please reload