HAMİLELİK SONRASI PILATES (POSTNATAL PILATES)

 

     Pilates annenin doğum öncesi formuna dönmesi için benzersiz bir egzersizdir.

Doğum sonrasında annenin vücudunda ciddi yapısal değişiklikler meydana gelir. Emzirme döneminde de bu değişiklikler devam eder ve bu nedenle başlanılacak egzersizlerin bir eğitmen eşliğinde yapılması gerekir.

 

 

     Doğum sonrası pilatesinde ana nokta pelvis ve eklemlerin stabilizasyonunu sağlamak, kas gruplarını yeniden eğitmek ve postural değişimden kaynaklanan vücut bozukluğunu düzeltmektir. Özellikle hamilelik süresinde çalışmayan karın kaslarını uyandırmak ve yeniden aktif hale getirmek çok önemlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

    Pilates, stabilizasyona çok fazla odaklandığı için, hamilelik sonrasında egzersizlere tekrar başlamak için mükemmel bir yöntemdir. Hamileliğin ilerleyen zamanlarında salgılanan relaksin hormonu, döl yatağı ve pelvise ait eklemler arasındaki bağları gevşetir.Bu gevşeme durumu doğum sonrasında 6 ay kadar devam edebilir. Bu nedenle eklemler çok daha hassaslaşır ve kolay hasarlanabilir.

 

    Ağır yoğunluklu egzersizlerden özellikle ilk birkaç ay kaçınılmalıdır. Herşeyden önce stabilizasyonu sağlayan pelvic taban kaslarını, derin karın kaslarını (transvers abdominus) ve derin omurga kaslarını(multifidus) kuvvetlendirmek çok ciddi önem taşır.

 

                

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beylikdüzü Pilates Reformer                                                          Beylikdüzü Aletli Pilates

Please reload