NASIL KİLO VERİLİR?

 

Sağlıklı ve başarılı kilo vermenin ilk adimi yiyeceklere bakış açınızı değiştirmekle başlar. Kilo vermek sadece kalori azaltmak degildir. Kalorinin nereden geldiği de eşit derecede önemlidir.

 

İyi beslenmek vücudunuzun en yüksek fonksiyonda çalışması için deponuzu doldurur. Zayıf beslenmek de hayatınızı devam ettirir ancak birçok soruna neden olur, hayat kalitenizi azaltır. Bunu, arabanıza koyduğunuz benzine benzetebiliriz. Normal benzin de arabanızı çalıştırır ve götürür ama super benzin aracınızın performansını arttırır ve motorun ömrünü uzatır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yedikleriniz vücudunuzda yağ yakımı veya yağ depolanması gibi metabolik süreci kontrol eden hormonları tetikler. Doğru yiyeceklerle beslenerek vücudun yağ yakmasını ve kilo vermesini sağlayan metabolik süreci başlatan hormonlari tetiklersiniz.

 

Doğru yiyecekleri yemenin vücudunuza birçok pozitif etkisi olmakla birlikte kalori saymaniza gerek kalmaz. Sağlikli beslendiğinizde gereğinden fazla kalori almaniz çok zordur. Örneğin, protein doğal yapısı gereği düşük kalorilidir, açlık hissinden kurtulmanızı ve kısa sürede doyup uzun sure tok hissetmenizi sağlar. Sebzeler çok düşük kalorilidir ve çok yüksek miktarda lif içerir bu da sizin fazla miktarda kalori almanızı neredeyse imkansız hale getirir. Ekmek, makarna, mısır gevreği ve diğer nişastalı yiyecekler işlenmiş ve rafine edilmiştir ve fazla yemenize neden olurlar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rafine ve işlenmis yiyecekler fazla kalorilidir ve çok az besleyici değerleri vardir. Bu yiyecekleri tüketmek istenmeyen hormonal cevap oluşmasını tetikler ve vücutta yağ miktarının artması, kilo alma gibi istenmeyen sonuçlar doğurur. Bu nedenle işlenmemiş, rafine olmayan, doğal yiyeceklerin vücudumuzun en yüksek fonksiyonda çalişmasını sağlaması sürpriz değildir.

 

Rafine yiyeceklerin salgılanmasını tetiklediği en önemli hormon İNSÜLİN dir. İnsülin vücutta birçok metabolik sürecin başlamasından, en önemlisi kilo alımına neden olan yağ depolanmasından sorumludur. Rafine yiyeceklerin(ekmek, makarna, şeker..vs) tüketimi ile birlikte insülinin sıklıkla aktive edilmesi obezite, diyabet, kalp hastalıkları gibi birçok hastalığa neden olmaktadır.

 

Son Cümle: Tüm işlenmiş ve rafine ürünlerden uzak durun. Onun yerine doğal, işlem görmemiş, vücudunuza gerekli besinleri sağlayan, daha kolay kilo vermenizi ve incelmenizi sağlayan besinleri tüketin.

 

 

 

 

 

 

 

          Beylikdüzü Aletli Pilates                                                                    Beylikdüzü Pilates Reformer
 

 

Please reload