Pilates nedir?

  

    Pilates, bedenin dengesine ve sağlıklı duruşuna yardımcı olan, omurgayı desteklemekte belirgin işlevi olan merkez kas grupları üzerine yoğunlaşan, aynı zamanda nefes teknikleri ve zihinsel konsantrasyon da içeren, güçlendirici, sıkılaştırıcı ve dengeleyici bir egzersiz programıdır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           Dik ve düzgün duruş, ağrısız bir sırt ve boyun

     Duruş bozukluklarını düzeltmesi, sırt ve boyun ağrılarını gidermesi, tüm vücudu sıkılaştırması bir yana, kendinizi ruhsal olarak da çok iyi hissetmenizi sağlar. Vücudunuz için adeta sihirli bir değnektir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

         

Uzun, ince, estetik kaslar, sımsıkı görünüm

      Pilates yaparken büyük kas grupları ile birlikte küçük kas grupları da harekete geçirilir ve birçok kas aynı anda çalışır. Hareketlerle birlikte uzun ve güçlü, şişirilmemiş kaslar oluşurken, esneklik de artar ve eklemlerin hareket kabiliyeti gelişir. 

 

 

          Orantılı güçlenme, performans artışı 

      Pilates'te tüm vücudunuz eşit olarak çalışır ve güçlenir. Günlük hareket kabiliyetiniz ve spor performansınız artar.

 

    

          Sakatlanma riskini önleme

     Klasik antremanlarda sürekli aynı kasların çalışması söz konusudur. Bu durum güçsüz kasları daha da güçsüzleştirirken, güçlü olanların daha da güçlenmesine neden olur. Bu da kuvvet dengesizliğine, kronik sırt ağrısına ve sakatlıklara neden olur. Pilates' de amaç güçsüz kasları güçlendirirken, güçlü kasları muhafaza etmektir. 

 

          

 

 

Please reload