PILATES' İN TARİHÇESİ

 

Pilates' in tarihçesinin eğlenceli videosu...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Joseph Pilates, 1880 yılında Almanya yakınlarındaki Düsseldorf şehrinde doğmuştur. Joseph, bir çocuk olarak normalden fazla rahatsızlık yaşamaktaydı. Hastalıkları arasında astım, kemik hastalığı (raşitizm) ve ateşli romatizma vardı. Bu hastalıkları aşma güdüsü vücut geliştirme, jimnastik, dalgıçlık ve diğer fiziksel arayışlar içerisine soktu. Doğu ve batı felsefesi ve egzersiz çeşitleri üzerine çalışmalar yaptı. Roma ve Yunan kültüründeki beslenme düzenleri ilgisini çekmişti. Bu geliştirdiği zengin arka-plan ona deneyimleriyle şekillenen bir sistem sundu ve bu sistemi yaşamı boyunca değiştirip geliştirmeye devam etti.

 

1912’de Pilates, bir sirk aktörü olarak, bir yunan oyununu canlandırmak üzere İngiltere’ye seyahat etti. Birinci dünya savaşı çıktığı zaman, diğer Alman vatandaşlarıyla birlikte, Isle of Man adasında bir kampa götürüldü. Orada bulunurken, fiziksel egzersiz programını öğretmeye ve bu konuda pratiklerini geliştirmeye başlamıştı. Bu süreçte engelli ve hasta insanların iyileştirilmesine yönelik bazı aparatlar ve araçlar geliştirdi. Bugün bu aparatların bazılarını incelediğimizde bile, o zamanlar bir hastane yatağının kasasından sökülüp icat edilmiş olduklarını anlayabiliriz. Pilates, grip salgınlarını ve savaş zamanı ortaya çıkan diğer hastalıkları iyileştirmesiyle bilinmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Savaştan sonra, Pilates Almanya’ya döndü ve Alman hükümeti tarafından yeni ordularını eğitmesi için çağrıldı. Bunun sonuçlarını göz önünde bulundurarak Amerika’ya kaçmaya karar verdi. (Bazı kaynaklar, Joseph’in Birleşik Devletler tarafından dünya şampiyonu Max Schmeling’i eğitmesi için çağırıldığını öne sürmektedir). Pilates’in Birleşik Devletler’e göçü öncesi dönemini anlatan pek kaynak bulunmamaktadır. Ancak görünen o ki Rudolf von Laban, Kurt Joss ve Mary Wigman gibi o dönemin en ünlü birçok hareket geliştiricisiyle tanışmıştır. Pilates dansçı olmamasına rağmen bu ilk zamanlarında karşılaştığı deneyimler onun ilerideki kariyerinde dans cemiyeti ile olan ilişkilerinin gelişmesini sağlamıştır.

 

Birleşik Devletlere giderken Joseph, Clara ile tanışır ve kısa zaman içerisinde evlenirler. Clara onun yöntemini geliştirmesinde ve öğretmesinde çok büyük rol oynamıştır. Clara ise ilgili, yakın ve nazik bir öğretmen olarak tanımlanmaktadır. 1926 yılında New York şehrinde ilk Pilates stüdyolarını kurarlar. Bu stüdyo bir anda çok geniş bir kitleye hitap etmeye başlar. Bu kitlenin arasında devlet ileri gelenleri, sirk dansçıları, jimnastikçiler ve atletler vardır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beylikdüzü Pilates Reformer

Beylikdüzü Aletli Pilates

Please reload