September 18, 2014

September 11, 2014

September 10, 2014

September 10, 2014

Please reload

Son Yazılar

Simitlerinizden Kurtulun!

September 18, 2014

1/1
Please reload

SKOLYOZ

 

 

SKOLYOZ NEDİR? 

 

Omurların sağa veya sola doğru kavis yapması ve aynı zamanda kendi etrafında dönmesidir. Genellikle ergenlik çağından önceki büyüme atağı zamanında meydana gelir.

 

 

 

Omurganın göğüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen bu eğrilme tek başına olabileceği gibi,kifoz (arkadan öne doğru anormal eğiklik) ile beraber de olabilir.(kifoskolyoz).

Skolyoz gözle görülemez olduğu gibi genelde omurgada S veya ters S şeklinde görülebilir durumdadır.

 

 

Skolyozun derecesi arttıkça bireyin günlük hayatındaki etkileri de artar. Eğim arttıkça kalça kemiklerini de etkiler ve bu da bir bacağın diğerine göre daha uzun olmasına neden olabilir. Kürek kemiklerinin boyunu değitirebilir ve bu da göğüs kafesini baskılayarak nefes alışverişini etkileyebilir. Yürüme, egzersiz yapma, doğal hareketlerde kısıtlanma, bunlar skolyozun neden olabileceği etkilerden sadece birkaçıdır. Skolyozda omurganın hizası bozulduğundan meydana onlarca sorun çıkabilir. 

 

 

SKOLYOZUN NEDENLERİ

 

* Doğuştan olabilir. (Konjenital) Bu durum genellikle omurgadaki bir kusura veya birbirine kaynamış kaburgalara bağlıdır.

* Nedeni bilinmeyen bir şekilde düzgün bir omurgada sonradan ortaya çıkabilir (idiyopatik skolyoz).

 

SKOLYOZ VE PILATES

 

Skolyoz pilatesinde çeşitli skolyoz egzersiz metodları, kişinin skolyozuna göre yapılan farklı açı ve duruşlardaki pilates mat ve reformer egzersizleri uygulanır. Tüm bunlar harmanlanıp doğru ve düzenli yapıldığında ağrılarda ciddi azalma görülür. Milyonlarca skolyozu olan birey bu yaptığı skolyoz pilatesi egzersizleri sonucu omurgasındaki büyük değişimle hayatına devam eder. Hiçbir zaman omurgada hissedilmeyen güçlenme ve uzama pilates sonrası oluşur.

 

 

Please reload

Videolar
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
Please reload